Janusz Korczak – międzynarodowe spotkanie

Międzynarodowe spotkanie poświęcone postaci Janusza Korczaka

wolnomularstwo.pl, 23 października 2023. Portret i biogram pochodzą z książki “100 masonów

100 masonów

W poniedziałek 23 października pod auspicjami Wielkiego Wschodu Polski, odbyło się białe spotkanie w języku francuskim dotyczące postaci Janusza Korczaka. Poprowadził je osobiście Wielki mistrz WWP.
Wygłoszone zostały dwie deski (masońskie referaty) na temat Korczaka – jedna przez gości z Wielkiego Wschodu Belgii (których kilkunastu przybyło specjalnie by odwiedzić miejsca związane z tym wielkim pedagogiem), a druga opracowana przez członinię loży Synergy WWP.

Spotkanie zakończyła wspólna kolacja.

*

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (1878/1879-1942), był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem i działaczem społecznym. Przeszedł do historii jako pionier w walce o prawa dziecka i twórca nowoczesnego systemu wychowania dzieci w duchu szacunku, samodzielności i demokracji. Janusz Korczak był dyrektorem sierocińców dla żydowskich i polskich dzieci w Warszawie. Wprowadził tam wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński czy gazetka sierocińcowa. Był także autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych o tematyce pedagogicznej i społecznej. Janusz Korczak zginął w 1942 roku w obozie zagłady w Treblince. Nie chciał opuścić swoich podopiecznych z żydowskiego sierocińca i dobrowolnie poszedł z nimi do getta warszawskiego, a potem do transportu do Treblinki. Jego postawa była wyrazem niezłomnej wierności ideałom humanizmu i miłości do dzieci.

Korczak należał do masonerii. Został inicjowany, najpóźniej w 1925 roku, w polskiej loży ‘Gwiazda Morza’ Międzynarodowego Zakonu Le Droit Humain. Był regularnym uczestnikiem wyjazdowych spotkań polskich wolnomularzy i teozofów w dworku w Mężeninie.

Dodaj komentarz