Wspólny Bankiet Janowy WWP, WŻLF i GLCS

źródło: profil FB loży Gaja Aeterna WŻLF

 

Ach cóż to był za bankiet! Rekordowa liczba uczestników z 11 lóż Wielkiego Wschodu Polski, 2 lóż Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité – Prowincja Polska i 2 lóż żeńskich – Loża Gaja Aeterna i Loża Prometea wzięła udział w pracach stołu prowadzonych przez Czcigodną Mistrzynię Loży Prometea i delektowała się swoją obecnością i rozmowami, które przeciągnęły się mocno za północ.
„Wspaniały egregor“ – to najczęściej powtarzany komentarz wśród współbiesiadników. Niech ten doskonały i serdeczny okres polskiego wolnomularstwa trwa. Wszystkiego Najświetlejszego w Nowym Roku Bracia i Siostry!

przeczytaj więcej i obejrzyj zdjęcia na profilu FB loży Gaja Aeterna WŻLF

oraz na stronie Wielkiego Wschodu Polski

Powstała poznańska loża Pod Sokołem i Sową

źródło: wolnomularstwo.pl, 19.01.2020

18 stycznia 2020 EP Zapalono Światła nowego warsztatu Wielkiego Wschodu Polski – Sz:.L:. Pod Sokołem i Sową pracującej na Wschodzie Poznania. Jest to nowy rozdział w historii liberalnego wolnomularstwa wielkopolskiego.
Bracia i Siostry Założyciele wywodzą się z Sz:.L:. Galileusz, Sz:.L:. Atanor oraz Sz:.L:. Abraxas pod Światłem Syriusza pracującej na Wschodzie Warszawy i Poznania.
Uroczystości towarzyszyli przedstawiciele wszystkich lóż Wielkiego Wschodu Polski w tym Bracia i Siostry z loży Moria na Wschodzie Rygi oraz Siostry z Wielkiej Żeńskiej Loży Francji.

Wystawa o masonerii w Sopocie

źródło: wolnomularstwo.pl, 17.01.2020

 

Już 7 lutego 2020 r., o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Sopotu odbędzie się wernisaż wystawy „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Wystawa będzie prezentowana do 17 kwietnia.

Cytując prof. Tadeusza Cegielskiego masoneria to „szczególny system etyki, osnuty alegoriami i przedstawiony za pomocą symboli”. Zgodnie z wolnomularską koncepcją człowieka, winien on dążyć przede wszystkim do etycznego doskonalenia. Wolnomularstwo to równocześnie międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i praktyczne braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sopotu będzie próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na historię przedwojennej masonerii działającej w Sopocie.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Biblioteki Gdańskiej PAN, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.

Wystawę uzupełnią fragmenty filmów, prezentacje multimedialne, fotografie i archiwalia.
Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady poświęcone współczesnemu wolnomularstwu.

Oficjalnym partnerem wystawy jest Wielki Wschód Polski.
 
Wystawa o masonerii w Sopocie

Masoneria – Sprawdź, czy to coś dla Ciebie

Aleksandra Wysocka (loża Wolność Przywrócona, Wielki Wschód Polski, Warszawa)

 

Instytut Sztuka Królewska w Polsce zaprasza w poniedziałek 20 stycznia 2020 r. do kawiarni Nowy Świat Muzyki (Warszawa, u. Nowy Świat 63) na spotkanie z cyklu Akademia Mistrza Hirama, pt.  “Masoneria – Sprawdź, czy to coś dla Ciebie”. Prelekcję wygłosi Aleksandra Wysocka z loży Wolność Przywrócona Wielkiego Wschodu Polski. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły: Hermaion, Wolnomularz Polski i wolnomularstwo.pl.

Oto zapis video spotkania: