Francja: Masoni i sztuczna inteligencja

źródło: Polonia Christiana, 29 października 2019

Francuska masoneria pochyla się nad tematyką sztucznej inteligencji. Kwestia została wybrana na temat aż dwóch konferencji.

Pierwsza z nich – organizowana przez lożę Praw Człowieka – odbyła się 26 października w Strasburgu. Referat wygłosił Yannick Meneceur, konsultant Rady Europy w sprawach polityki transformacji cyfrowej oraz sztucznej inteligencji.

Natomiast drugie spotkanie w tej sprawie odbędzie się 16 listopada w Tulonie – w siedzibie Wielkiego Zboru szkockiego klubu tulońskiego. Konferencję organizuje Wielka Loża Koedukacyjna Francji (GLMF). Prelegentem będzie Christophe Habas, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji (GODF) w latach 2016-2017.

Informatycy sztuczną inteligencją nazywają techniki programowania lub…

przeczytaj więcej na stronie Polonia Christiana:

90% paragwajskich masonów to katolicy

Traktat Przyjaźni pomiędzy WWP i GLISRU

źródło: strona internetowa Wielkiego Wschodu Polski, 28 października 2019

 

Podczas uroczystej ceremonii zamknięcia Konwentu Wielkiej Niezależnej i Suwerennej Loży Zjednoczonych Rytów (Grande Loge Indépendante et Souveraine des Rites Unis – G∴L∴I∴S∴R∴U∴) przeprowadzonej 12 października w Paryżu (gościnnie w siedzibie Wielkiego Wschodu Francji) podpisano traktat przyjaźni i solidarności pomiędzy rzeczoną Obediencją a Wielkim Wschodem Polski.

GLISRU jest obediencją mieszaną i mocno zakorzenioną w humanizmie. Charakteryzuje się mnogością Rytów (Obrzędów) praktykowanych przez zrzeszone Loże – w praktyce pracują one w 10 różnych Rytach. Ta specyfika nadaje GLISRU szczególne miejsce we francuskim krajobrazie masońskim.

GLISRU należy zarówno do AME, jak i do CLIPSAS.

przeczytaj więcej na stronie Wielkiego Wschodu Polski:

Wielki Wschód Polski

 

 

W Krakowie powstała loża Astrolabium

źródło: profil loży Atanor WWP (Facebook), strona WWP, 26 października 2019

 

W sobotę 26 października 2019 Wielki Mistrz i inni przedstawiciele Rady Zakonu Wielkiego Wschodu Polski dokonali uroczystego zapalenia świateł nowego warsztatu: Astrolabium na Wschodzie Krakowa.

Oto fragment mowy wygłoszonej z tej okazji przez Mówczynię nowej loży:

Dziś świętuje całe polskie liberalne Wolnomularstwo, rodzi się bowiem nowa loża, o której wiemy, że od początku będzie mocnym ogniwem łańcucha. 

 Astrolabium było najbardziej skomplikowanym narzędziem obserwacyjnym Kopernika.

Służyło do wyznaczania położeń na niebie Księżyca i planet. Przyrząd składa się z sześciu koncentrycznych obręczy drewnianych, zaopatrzonych w podziałki kątowe i przezierniki. Pierwszą zewnętrzną obręcz ustawia się nieruchomo na słupie w płaszczyźnie południka. Inne zaś przedstawiają ekliptykę, równik, koło godzinne i południki. Przy pomocy tego instrumentu można wyznaczyć szerokość i długość ekliptyczną obserwowanego ciała niebieskiego.

 To z jego pomocą Kopernik wstrzymał słońce i ruszył ziemię. My podążamy tą samą drogą, nie poddamy się żadnym dogmatom, lecz będziemy wspólnie, cierpliwie i z szacunkiem, ale z pełnym oddaniem szukać prawdy, bo to jest celem wolnomularstwa.

Loża Astrolabium jest mieszana (pracują w niej mężczyźni i kobiety) i pracuje w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym.

 

przeczytaj więcej na stronie Wielkiego Wschodu Polski:

Wielki Wschód Polski

 

Po co nam dzisiaj masoneria?

źródło: wolnomularstwo.pl, 15 października 2019

 

UWAGA: PANEL ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY NA 4 LISTOPADA!

Instytut Sztuka Królewska w Polsce zaprasza w poniedziałek 4 LISTOPADA 2019 r., o godz. 19:00 do kawiarni “Nowy Świat Muzyki”, Warszawa, ul. Nowy Świat 63 na spotkanie z cyklu Akademia Mistrza Hirama, pt. “Po co nam dzisiaj masoneria”.

W panelu dyskusyjnym  moderowanym przez prof. Tadeusza Cegielskiego wezmą udział wolnomularze i eksperci: Małgorzata Misiuna, Zygmunt Król, Wojciech Mościbrodzki, Tomasz Szmagier oraz Mirosława Dołegowska-Wysocka.

Patronat nad wydarzeniem objęły Hermaion, Wolnomularz Polski i wolnomularstwo.pl.

 

Po co nam dzisiaj masoneria?