źródło: Pracownia Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, 27 stycznia 2022
Miesiąc: styczeń 2022
Powstała loża “Andrzej Syta”
Warszawa, 24 stycznia 2022
W ostatnią sobotę w Warszawie została kosekrowana 17 loża WLNP “Andrzej Syta”.
Gratulujemy i życzymy nowemu warsztatowi prędkiego rozwoju.
Jawne, tajne, fascynujące
źródło: Emilian Prałat, Wielkopolska. Kultura u podstaw, fot. Emilian Prałat, młotek masoński w muzeum w Śmiełowie
Wolnomularstwo jest jedną z najbardziej tajemniczych organizacji, wokół której nadal powstają liczne kontrowersje. Na przestrzeni wieków jej cele, struktura i działalność obrosły szeregiem półprawd, mitów i legend.
Wraz z potępieniem wolnomularstwa przez Kościół, postrzeganie masonów stało się jeszcze bardziej mistyfikujące. W Wielkopolsce odnajdziemy wiele świadectw aktywności loży masońskiej, w tym jeden z najcenniejszych w Europie zbiór masoników, znajdujący się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Początków wolnomularstwa upatruje się w średniowieczu, kiedy zaczęły powstawać pierwsze związki mistrzów murarskich, których umiejętności i ogromna wiedza, były w czasie budowy wielkich katedr na wagę złota. Ich cechy były jednymi z najzamożniejszych, a praktyka u znanego mistrza należała do wyjątkowych wyróżnień. Z tradycji tych stowarzyszeń wywodził się …
przeczytaj więcej na stronie Wielkopolska. Kultura u podstaw:
Powstaje Muzeum Wolnomularstwa im. Adama W. Wysockiego
źródło: profil FB Wolnomularza Polskiego
Kilka tygodni temu rozpoczęły się prace nad powołaniem Muzeum Wolnomularstwa im. Adama W. Wysockiego.
Na zdjęciu u szczytu strony przedstawiamy zdjęcie pierwszej makiety “Wolnomularza Polskiego”, naszkicowana przez redaktora naczelnego pisma w 1993 r.
Już są gotowe witryny wystawowe (kolejna fotografia). Przyjadą do Warszawy w przyszlym tygodniu.
Pierwsza wystawa Muzeum Domowego Wolnomularstwa będzie gotowa na wiosnę.
Gratulujemy tej inicjatywy i z pewnością będziemy ją wspierać i informować na naszych łamach o jej rozwoju.
Jak masoni budzili postrach w Kościele i u samego papieża
Onet, 16 stycznia 2022
“W 1884 r. Leon XIII wydał encyklikę, która szybko stała się główną bronią w wojnie kultur, ponieważ była ona w całości poświęcona złu masonerii. Encyklika Humanum genus była najbardziej ekstremalną formą potępienia masonerii ze strony Watykanu od czasu konstytucji apostolskiej z 1738 r. Leon XIII ukazał masonerię jako instrument, jakim szatan walczy przeciwko królestwu Bożemu na ziemi” – czytamy w książce “Masoni. Architekci nowoczesnego świata”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
-> Humanum genus było niemalże szaloną reakcją na fakt, że w latach osiemdziesiątych XIX w. masoneria była już rzeczywiście niezwykle wpływowa i popularna – stanowiła teraz masowy ruch klasy średniej
-> Aby odeprzeć tę “straszną zarazę”, kler miał przede wszystkim ujawnić ich szatańskie sekrety – “zedrzeć z masonerii maskę” i ukazać ich “zdemoralizowane myśli i nikczemne czyny”.
-> Tymczasem nastroje antyklerykalne w Europie gwałtownie się nasiliły. Rządy zaczęły wprowadzać świecką edukację, świeckie pogrzeby, małżeństwa cywilne i rozwody
Rankiem 18 lipca 1870 r., kiedy powietrze w północnej nawie bazyliki Świętego Piotra było już wyjątkowo wilgotne, słabowity, tęgi i dystyngowany papież zasiadł na tronie. Ze specjalnie na tę okazję ustawionych rzędów krzeseł na Piusa IX spoglądało około sześciuset wysokich rangą duchownych; zgromadzono ich ze wszystkich stron katolickiego świata, aby w ciągu kilku miesięcy przedyskutowali najważniejsze kościelne doktryny. Jednak…
przeczytaj więcej na stronach Onet-u:
“Chowajcie córki! Nadchodzą masoni!”
Gazeta Wyborcza, Tekst pochodzi z dwumiesięcznika “Książki. Magazyn do Czytania”. 5/2021, więcej tutaj.
W skali globalnej jej rola polegała na stworzeniu sieci znajomości dla wpływowych reprezentantów klasy średniej. W USA nieomal stała się religią państwową.
To miał być wielki dzień dla Kościoła i jego wiernych synów i córek. W kwietniowe popołudnie 1896 roku sala paryskiego Towarzystwa Geograficznego pękała w szwach: przyszli księża i wolnomyśliciele, dziennikarze i zwykli ciekawscy. Ci, którzy nie zmieścili się w środku, tłoczyli się na ulicy. Było na co czekać: po raz pierwszy na żywo o najpodlejszych – i najbardziej pikantnych – grzechach masonerii miała opowiedzieć ich naoczna świadkini, ba, uczestniczka, z Bożą pomocą nawrócona na prawdziwą wiarę…
przeczytaj więcej na stronie Gazety Wyborczej:
DailyMail o archiwach masońskich w Poznaniu
źródło: DailyMail, 10 stycznia 2022
Nazistowskie archiwum masonerii w polskiej bibliotece niwersyteckiej, zawierające 80 000 pozycji zgromadzonych przez Heinricha Himmlera, może rzucić światło na tajne stowarzyszenie, twierdzą naukowcy.
Archiwum znajdujące się w starej bibliotece uniwersyteckiej w Polsce zawiera przedmioty pochodzące z XVII wieku.
Duża część z nich pozostaje niezbadana, a naukowcy twierdzą, że “wciąż kryje w sobie tajemnice”.
Naziści zakazali masonerii i promowali teorie spiskowe na jej temat.
Historyczne archiwum masonerii zgromadzone przez nazistów w czasie ich wojennej czystki może nadal ujawniać tajemnice o tej społeczności, twierdzą naukowcy.
Od wglądu w kobiece loże masońskie do partytur muzycznych używanych podczas zamkniętych ceremonii… Skarbiec wiedzy – znajdujący się w starej bibliotece uniwersyteckiej w zachodniej Polsce – już rzucił światło na mało znaną historię.
Jednak aby w pełni zbadać wszystkie 80 000 przedmiotów, które pochodzą z okresu od XVII wieku do czasów przed II wojną światową, trzeba jeszcze wykonać wiele pracy.
Jest to jedno z największych archiwów masońskich w Europie” – powiedziała kustosz Iuliana Grażyńska, która właśnie rozpoczęła pracę nad dziesiątkami pudeł z dokumentami, które nie zostały jeszcze odpowiednio sklasyfikowane.
Wciąż kryje w sobie tajemnice”, powiedziała AFP, o kolekcji, którą kuratorzy zaczęli przeglądać dziesiątki lat temu i która jest przechowywana w Bibliotece UAM w Poznaniu.
Początkowo tolerowani przez nazistów, masoni stali się przedmiotem teorii spiskowych reżimu w latach 30-tych, postrzegani jako liberalni intelektualiści, których tajne kręgi mogły stać się ośrodkami opozycji.
Loże były rozbijane, a ich członkowie więzieni i zabijani zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach w miarę postępów wojsk nazistowskich podczas II wojny światowej…
przeczytaj więcej (i obejrzyj wiele zdjęć) na stronie DailyMail:
Wolnomularstwo – uniwersalna metoda pracy nad sobą
profil FB Szanownej Loży Pod Sokołem i Sową na Wschodzie Poznania
Metoda rozwoju proponowana przez wolnomularstwo opiera się na zapomnianych symbolach i dawnych rytuałach. Brzmi to archaicznie a jednak nadal pozostaje aktualne, nadal jest praktykowane. Skąd wynika trwałość tego ponad trzystuletniego ruchu? Być może odpowiedzią będzie głęboko zakorzeniony humanizm, trochę pozytywny, trochę negatywny, ale przecież na końcu prawdziwy. Mimo wszystkich osiągnięć, mimo całego postępu, pozostajemy ludźmi z kamieniami na sercach. Praca rzadko jest przyjemna, ale jej owoce zawsze są słodkie. Wolnomularstwo nie jest jedną właściwą metodą pracy nad sobą i swoimi wadami, ale stara się być tą najbardziej uniwersalną. Być może w tym kryje się sekret masonerii. Poniżej wolnomularski, a może jedynie głęboko ludzki, fragment książki „Podręcznik wojownika światła”:
„Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę. Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości. Każdy wojownik światła choć raz stracił wiarę w przyszłość. Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw, które…
Przeczytaj więcej na profilu FB loży Pod Sokołem i Sową (Poznań/WWP):
Podpalacz masońskiej loży w Dublinie antyszczepionkowcem
The Sunday Times, 2 stycznia 2022
Podpalenie siedziby wolnomularzy (Masonic Hall) w Dublinie w Sylwestra mogło być zainspirowane antyszczepionkowymi teoriami spiskowymi oglądanymi w Internecie. Na pobliskim chodniku znaleziono graffiti, oskarżające masonów o przynależność do globalnego spisku Covidowego i opisujące pandemię jako oszustwo.
Wcześniej miały miejsce demonstracje antyszczepionkowców na zewnątrz historycznego budynku przy Molesworth Street, a także w pobliżu innych budynków masońskich.
Mężczyzna podejrzany o dokonanie podpalenia, który pochodzi z południowego hrabstwa Dublina i jest w wieku około 30 lat, trafił w stanie krytycznym do szpitala St James’s Hospital ostatniej nocy.
Doznał on poważnych obrażeń po tym, jak wyskoczył z okna krótko po tym, jak wybuchł pożar w bibliotece i kawiarni budynku około godziny 17.20…
Przeczytaj więcej na stronie The Sunday Times:
Minął rok 2021. Szczęśliwego 2022!
wolnomularstwo.pl, 1 stycznia 2022